Realizuje se

V současné době se souběžně realizuje několik částí přeměny zahrady. Následující informace zachycují aktuální stav. Již realizované části najdete na stránce Co je hotovo.

Louka

Původní trávník obsahoval asi deset dominantních druhů trav a kvetoucích rostlin. V nově vyseté
louce z osiva firmy Planta naturalis Česká květnice pokvete až padesát druhů převážně kvetoucích dvouděložných rostlin.

K čemu to bude dobré?

Pestrá louka je nejen zajímavější na pohled, poskytuje potravu a úkryt množství živočišných druhů, které jsou v městské i zemědělské krajině ohroženi či téměř vyhubeni.
V takových podmínkách lze badatelsky vyučovat ekologii, botaniku, zoologii i ochranu životního prostředí. Kde jinde lépe pochopíme, jak všechno souvisí se vším a jak můžeme pozitivně ovlivňovat své okolí, pochopením hlubších vztahů, přírodních pochodů, změnou přístupu k místu a jeho údržbě.

Výsadba před školou

V prostoru před spojovací chodbou byla instalována víceúčelová lavice a celý prostor bude nově upraven, včetně nové výsadby. Za lavičkou jsou tři bergénie, dva vousatce, bílá šalvěj hajní a cibuloviny. Vysazeny budou dvě bílé vistárie a šalvěj lékařská.

Dsc_7345

Zastínění skleníku

Školní skleník má problém s větráním, v horkých dnech je v něm nesnesitelné vedro, a rostliny tam hynou. V této sezoně zkoušíme přírodní zastínění - na skleníku je připravena bambusová konstrukce, po které se bude pnout ačokča.

Vrbová polochýše ve svahu

V dosud zarostlém svahu vznikne další úkryt, částečně zapuštěná vrbová chýše. Na aprílové brigádě bylo místo vyčištěno a připraveno ke stavbě.

Geoprvek - didaktický prvek Georůžice

Viz samostatný článek

Volnočasové hřiště

Viz samostatný článek

Vrbová chýše

Chýše ze živých spletených vrbových proutků je vysněná schovávačka všech dětí. Vytvořit jí však není úplně snadné. Protože o tento zahradní prvek je velký zájem mezi rodiči, plánujeme na zahradě vytvoření chýše v rámci placeného workshopu – dílny. Každý si odnese jedinečné know-how. Pokud bude dostatečný zájem, pozveme skutečné mistry na vrbové stavby z Vrbičky.net.

 

Plot z roští

Kolem celé zahrady postupně vznikne vnější plot, mezi připravené kůly se navrší větve/roští ze zahrady. Plot má jednak funkci estetickou a hlavně se stane útočištěm pro drobné živočichy. Zpracuje se zde veškerý materiál, který není vhodný na kompostování.

Krok ze školy do přírody

Partner

Logo-praha

Projekt vzniká za přispění Magistrátu hl. m. Prahy

Sdílejte s námi